Muzeum Jindřichohradecka

Zdejší muzeum bylo založeno roku 1882 jako jedno z prvních na českém venkově. Od roku 1927 sídlí v budově bývalého jezuitského semináře. Z bohatého sbírkového fondu zmiňme především:

Vzácnou kolekci gotických plastik
jež dokumentují bohatý duchovní život středověkého města. K nejvýznačnějším z nich patří bezesporu plastika Madony, představující sochařské umění první poloviny 15. století na Jindřichohradecku.
Ostrostřelecké terče
kterých muzeum uchovává na dvě stovky. Vystaveno je několik nejlépe zachovaných a nejvýznamnějších z nich. Sloužily jako malované terče pro střelce místního ostrostřeleckého pluku, zejména o slavnostech. Sbírku doplňují ukázky terčových zbraní.
Leteckou bitvu nad Jindřichohradeckem
Expozice představuje jedno z největších leteckých střetnutí 24. 8. 1944 nad Protektorátem Čechy a Morava, kdy v jejím průběhu došlo nad územím regionu k sestřelení 6 amerických bombardérů B 24 Liberator a nejméně čtrnácti stíhaček typu Bf 109 a Fw 190 německé Luftwaffe.
Landfrasovu tiskárnu
Expozice představuje ojedinělou kolekci památek na nejvýznamnější mimopražskou tiskárnu 19. století, která působila v Jindřichově Hradci. Zachycuje proces vzniku tištěné knihy v 19. století a konkrétní podobu jednotlivých tisků i jejich vazeb včetně osobních památek na rodinu Landfrasů.
Sbírku obrazů
počínaje renesančními až po význačné i méně známé autory 19. a 20. století.
Interiér bývalé lékárny U Panny Marie Pomocné
z konce 18. století
Expozice Cechy a řemesla
zachycující řemeslnou dovednost 16. až 19. století.
Pamětní síň Emy Destinové
známé operní pěvkyně, která po skončení své pěvecké kariéry žila na zámku v nedaleké Stráži nad Nežárkou. Expozice představuje umělecký odkaz a životní osudy této majitelky "nejkrásnějšího hlasu 20. století".
Krýzovy jesličky
nejproslulejší exponát muzea i Jindřichova Hradce, největší lidový mechanický betlém na světě. Jeho autorem je zdejší punčochářský mistr Tomáš Krýza (1838 - 1918), který na jeho výrobě strávil prakticky celý svůj život, více než šedesát let. Velkolepý "betlém", který stavěl na ploše 60 metrů čtverečních, obsahuje na 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Důmyslný mechanismus, který byl původně poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru. Od roku 1998 jsou Krýzovy jesličky zapsány v Guinnessově knize rekordů jako největší mechanický lidový betlém na světě.

V prostorách muzea se v průběhu celého roku konají nejrůznější výstavy. Muzeum má dále ve správě i raně gotický kostel sv. Jana Křtitele s bývalým minoritským klášterem a městskou věž u proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Otevírací doba:

• 1. duben - 6. leden denně mimo pondělí   8.30 - 12.00 a 13.00 - 17.00 hodin
• 1. červen - 31. srpen a 15. prosinec - 6. leden denně   8.30 - 12.00 a 13.00 - 17.00 hodin
• 24. prosince a 31. prosince otevřeno pouze dopoledne

Kontakt:

» adresa: Balbínovo náměstí 19/I
» tel.: +420 384 363 660
» e-mail: muzeum@mjh.cz
» web: www.mjh.cz