Muzeum fotografie a moderních obrazových médií

V roce 2002 bylo založeno v prostorách bývalé jezuitské koleje Národní muzeum fotografie. Rozsáhlá renesanční stavba, započatá na konci 16. století, se postupně rekonstruuje. Komplex budov tvoří druhý největší objekt ve městě. Jezuitskému řádu sloužil až do jeho zrušení v roce 1773. Od roku 1595 při koleji působilo také jezuitské gymnázium, jehož zásluhou se řádový dům stal centrem vzdělanosti širokého okolí. Koncem 18. století byly prostory jindřichohradecké řádové koleje adaptovány pro vojenské účely.

Z restaurovaných interiérů zmiňme především refektář, kde se členové řádu scházeli ke společnému stolování, který zdobí monumentální iluzivní architektura s vyobrazením andělů opěvujících samotný jezuitský řád i zakladatele a hlavní příznivce řádového domu z řad hradecké vrchnosti, jež připomínají jejich erby. Místnosti auditoria (v jižním křídle koleje) sloužily k výuce studentů gymnázia. Z jejich bohaté výzdoby zaujme především výjev pitvy, který je v tomto geografickém prostoru něčím mimořádným.

Od roku 2012 se Národní muzeum fotografie přeměnilo v Muzeum fotografie a moderních obrazových médií. Ve výstavním programu muzea jsou zastoupeny díla českých i zahraničních autorů, zároveň v muzeu vznikají sbírky současné a historické fotografie. V muzeu je v provozu také foto museum shop, prodejna s největším výběrem fotografických publikací i fotografií. Vedle fotografií mohou návštěvníci shlédnout i restaurované nástropní malby.

Součástí komplexu muzeí je také Dům gobelínů umístěný v rekonstruovaném zámeckém pivovaru, navazující na dlouholetou tradici tkaní gobelínů v Jindřichově Hradci.

V prostorách jezuitské koleje je také otevřena útulná kavárna Foto Café. Během roku muzeum pořádá různé fotografické workshopy za účasti předních fotografů.

Otevírací doba:

• v červenci a srpnu   úterý - neděle od 10 do 17 hodin, v pondělí je zavřeno
• po zbytek roku   úterý - neděle od 12 do 17 hodin, v pondělí je zavřeno
• výstavní prostory muzea mohou být uzavřeny v době státních svátků a při technických přestávkách (např. příprava výstavy).

Kontakt:

» adresa: Kostelní 20/I
» tel.: +420 384 362 459
» web: www.mfmom.cz