Informace o městě

Vítejte v Jindřichově Hradci, městě pětilisté růže, význačných památek, patnáctého poledníku, hudebních festivalů, městě obklopeném čistou jihočeskou přírodou, lesy, rybníky. Vítejte v jednom z nejkrásnějších českých měst.

Malebné město s přibližně 23.000 obyvateli leží v jihovýchodních Čechách při řece Nežárce, 55 km severovýchodně od Českých Budějovic a 22 km severně od hranic s Rakouskem. Rozkládá se přesně na 15 stupni východní délky a zhruba na 49,1 stupni severní šířky, ve výšce 478 m nad mořem. Jeho rozloha je 74,27 km2. Patří nejen k nejdůležitějším střediskům jihočeské oblasti, ale je také jedním z historicky nejvýznamnějších měst českých zemí. Jeho zdi se odpradávna majestátně zhlížejí v ocelové hladině rybníka Vajgaru, jedné z nejstarších umělých vodních nádrží na našem území.

Absence těžšího průmyslu nejen ve městě, ale prakticky i v celém regionu, se výrazně podepsala na zachování čistějšího životního prostředí. Region tak na druhou stranu patří mezi chudší oblasti republiky, nicméně má co nabídnout právě na poli čistoty ovzduší či člověkem méně narušené krajiny. Město i okolí má ideální podmínky pro rozvoj turistiky šetrné k životnímu prostředí.

Jindřichův Hradec je členem prestižního sdružení měst a obcí Česká inspirace. Od roku 1961 (někdy se uvádí i rok 1950) je vyhlášenou městskou památkovou rezervací. Je také univerzitním městem, nachází se zde Fakulta managementu VŠE Praha.

Oblast Jindřichohradecka, jejíž okres býval největším okresem v ČR, patří mezi oblasti s nejmenší hustotou osídlení. Může se však (mimo jiné) pochlubit největší plochou rybníků v naší republice - cca 11.514 ha vodních ploch znamená asi 20% rybničních ploch u nás. Najdeme zde i největší český rybník - Rožmberk (490 ha).

Přijměte pozvání na návštěvu Jindřichova Hradce. Litovat jistě nebudete.